fbpx

Melyik az év első hete?

A naptári hetek számozásáról az 1988-ban kiadott, Magyarországon 2003-ban bevezetett ISO 8601 szabvány rendelkezik. A hetek számozását azelőtt is megtették, azonban nemzetközi szabvány hiányában a legtöbb országban kaotikusan történt.

Íme egy példa:

1999-ben péntekre esett az év első napja (január 1.) Az akkori naptárakban az év első napját tartalmazó hét az év első hete volt. Az előző nap azonban- 1998. december 31., csütörtök – valójában az 1998-as év 53. hete is volt párhuzamosan. Ehhez a héthez tehát valójában két heti számot rendeltek: 1998-ban az 53-at, 1999-ben pedig az 1-et. Az ISO 8601-es szabvány többek között ezt az anomáliát is megszüntette.

Az ISO 8601-es szabvány alapján fontos, hogy a hét melyik napján kezdődik az év. Ha csütörtökön vagy azelőtt kezdődik, akkor az az év első hete.

Tehát az az év első hete, amelyik hét az év első csütörtökét tartalmazza.

Ha év csak pénteken vagy később kezdődik, az év első hete csak a következő hétfőn kezdődik. Ebben az esetben az új év első napjai még mindig az előző év utolsó hetéhez tartoznak. Az év utolsó hetének sorszáma 52 vagy 53 értéket vehet fel. Ennek az az oka, hogy a Gergely-naptár szerinti rendes év 52 hét plusz 1 napból áll, míg a szökőév 52 hét plusz 2 napból. Egy év 53 hetes, ha csütörtökön kezdődik vagy csütörtökön ér véget.

A világ lakosságának mintegy fele nem követi az ISO-szabványt, így az olyan országok, mint az Egyesült Államok, Kanada, Ausztrália és Új-Zéland, akik a vasárnapot a hét elejére teszik a naptárukban, más számozási rendszert alkalmaznak, így náluk a hetek számozása is eltérő lehet.

Az év első hetének meghatározása ISO 8601 szerint

Válassz egy évszámot a lenyíló menüből (1900-2100):



További hírek

Mutasd mind
Feliratkozás a legfrissebb naptár hírekre